Impulse je višednevno festivalsko događanje kojem je osnovni cilj promocija urbane kulture, posebno njenog glazbenog segmenta. Manifestacije koje će se odvijati tijekom trajanja festivala kroz različite medije i događaje (koncerti, filmovi, likovna umjetnost, tribine) bave se glazbom koja je okosnica i poveznica festivala, a promišljanje glazbe kroz različite umjetničke forme i medije otvara nove, drugačije poglede na samu glazbu, te općenito na koncertnu i klupsku kulturu. Music is Everywhere tako je slogan je festivala koji na jednostavan i međunarodni način komunicira, ali i zaokružuje programsku shemu festivala. Impulse je i projekt kojim započinje suradnja između udruge Diston [3] i Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci [4], koji su ujedno i organizatori Impulse festivala.
Jedan od željenih ciljeva festivala je međusobno povezivanja sličnih i srodnih kako osoba tako i organizacija koji se bave glazbom, stoga su organizirane dvije tribine koje će adresirati aktualna pitanja u lokalnom kao i širem kontekstu. Tribina Autorska prava u glazbi na rasporedu je u srijedu 19. ožujka, u 19 sati u klubu Palach. Obrađivat će se teme poput zaštite intelektualnog vlasništva u RH, posebnosti zaštite autorskih i srodnih prava na glazbenim djelima, na koje načine se štite autorska prava glazbenika u RH, usporedba hrvatske s inozemnim praksama, (ne)zadovoljstvo postojećom zakonskom praksom, moguće alternative itd. Tim pitanjima na tribini će se baviti doc. dr. sc. Ivana Kunda (Pravni fakultet u Rijeci [5]), Milan Majerović Stilinović (HDS – ZAMP [6]), Romana Večerić (HDS – ZAMP), Olja Dešić (HGU Rijeka [7]), Vedran Meniga (Seasplash festival [8]), te Damir Batarelo (Savez udruga Molekula [9])
Naziv druge tribine je Izazovi klupske glazbene scene, a bit će održana u subotu 22. ožujka s početkom u 19 sati, u klubu Palach. Irena Povše (Buba Booking [10], Ljubljana), Mate Škugor (Žedno uho, Zagreb), Miran Rusjan (Moonlee records [11], Ljubljana), Bojan Bojkov (Lynx Lynx Music [12], Zagreb), Danijel Badanjak (Močvara [13], Zagreb), Goran Boneta (PUK [14], Rijeka) sagledati će temu klupske glazbene scene u cjelini, počevši od problematike organizacijskog dijela, promocije, pitanja publike, relacija organizator-klub te medijske prezentacije.
Klub Život bit će domaćin nastupa vokalno-slikovno-instrumentalnog benda Žen iz Zagreba u petak 21. ožujka, s početkom u 23.30 sati. Kako i sam naziv benda pomiče normativna ograničenja, tako je i njihov glazbeni izričaj u potpunosti u opreci s nametnutim žanrovskim glazbenim definicijama. Njihovu glazbu najbolje je opisati kao spoj kraut-post-math-dreamy-synth-psy-indie rocka, ali njihova glazba se kreće u žanrovskom smjeru stvaranja potpuno novog glazbeno-vizualnog pravca. Njihov debitantski album I onda je sve počelo izdan je u svibnju 2013. godine za queer feministički label Unrecords [15] iz Beča zauzeo je visoka mjesta kad je riječ o prošlogodišnjim izdanjima uopće.
Bogat subotnji program 22. ožuka započinje od 12 sati sajmom ploča u Kružnoj ulici, a navečer završava posebnim programom pod nazivom Radijski DJ session by N.M.Bangavi. Filmski dio festivala zaokružuje premijera dokumentarnog filma Posljednjih 100 u klubu Palach, riječke redateljice Morane Komljenović koji prati događanja tijekom posljednjih stotinu dana aktivnosti kultnog riječkog kluba Palach. U ponedjeljak, 24. ožujka u Palachu će biti održan osvrt na rad engleskog kantautora Nicka Drakea, a povod za to je četrdeseta godišnjica njegove smrti. Glazbenom osvrtu svojim nastupom pridružit će se akustični freak-folk one-man projekt Pjover.
Festival zajednički organiziraju Udruga Diston i Studentski kulturni centar Sveučilišta u Rijeci, a partneri u provedbi programa su MMSU Rijeka, Art-kino Croatia, Dis-patch kolektiv Beograd, Udruga RARE Vinkovci, Glazbeni Centar Rijeka, Sveučilište u Rijeci i Omladinski hostel u Rijeci.
Izvor: Distune